Infokioski w przestrzeni przystosowanej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami
Zarówno otwarte przestrzenie miejskie, jak i te w zamkniętych budynkach galerii, urzędów lub biurowców coraz częściej urozmaicają nowoczesne designerskie terminale informacyjne. Niektóre z nich wyposażone są w funkcje, które znacznie usprawniają przekazywanie wiedzy o obiekcie lub działalności, a także realizację licznych usług oraz płatności. Znając jednak obecne potrzeby rynku i zróżnicowanego pod wieloma względami społeczeństwa ich producenci starają się, aby były to urządzenia funkcjonalne zarówno dla osób w pełni zdrowych, jak i tych, które zmagają się z różnego typu niepełnosprawnościami. Za sprawą zaawansowanych systemów oraz technicznych udogodnień sprzętowych współczesnych infokiosków każdy, bez względu na indywidualne uwarunkowania fizyczne czy zdrowotne będzie w stanie z nich korzystać.
Kioski dla osób z niepełnosprawnością — ważna potrzeba przestrzeni publicznej
Odpowiednia wysokość stanowisk, klawiatury lub ekrany brajlowskie czy system odczytu wiadomości głosowych to nie jedyne udogodnienia, które wpływają na komfort osób niewidomych, niesłyszących, poruszających się na wózku lub korzystających z protez. O wszystkich specyficznych potrzebach użytkowników korzystających z takich rozwiązań jak multimedialne terminale dla osób z niepełnosprawnościami najlepiej wie producent infokiosków. To inwestorzy na etapie aranżowania danego obiektu po konsultacji z architektami oraz właścicielami firm zgłaszają do niego najczęściej wszelkie sugestie, które mogłyby w oczywisty sposób ułatwić funkcjonowanie OzN. Przystosowane dla nich rozwiązania znacznie podnoszą prestiż miejsca oraz budują pozytywny wizerunek w oczach wszystkich klientów. Szacuje się, że osoby z niepełnosprawnościami to obecnie niemal 6 milionów Polaków. W związku z tym obecność urządzeń, które ułatwią im działania w przestrzeni publicznej, powinna być jednym z priorytetów dla architektów planujących obiekty użytkowe.
Jakie ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami oferują współczesne infokioski?
Potrzeby osób z niepełnosprawnościami mogą być rozmaite. Dlatego specyfika poszczególnych przystosowanych dla nich urządzeń również będzie się różniła. Z myślą o OzN opracowywane są innowacje i zaawansowane technologicznie urządzenia, które zdecydowanie usprawnią ich funkcjonowanie we współczesnym świecie. Dzięki specjalnie profilowanym kioskom informacyjnym możliwy jest swobodny przepływ komunikatów oraz przekazywanie treści osobom, które zmagają się z wszelkiego rodzaju trudnościami fizycznymi. Za prawą specjalistycznych funkcji mogą one bez problemu wyszukać niezbędne informacje, a także przeprowadzić transakcje czy skorzystać z usług oferowanych przez multimedialne terminale. Swobodna regulacja wysokości monitorów i klawiatur to jedno z najczęstszych udogodnień, które osobom z niepełnosprawnością oferuje nowoczesny infokiosk. Producent takiego urządzenia dba również o to, by w swojej ofercie umieścić modele wyposażone w pady i klawiatury brajlowskie dla użytkowników niewidomych oraz podświetlane krawędzie i regulowane kontrasty dla osób niedowidzących. Dzięki specjalistycznym oprogramowaniom możliwe jest także udźwiękowienie wgranych do systemu treści lub swobodne powiększenie tekstu na ekranie.
Priorytety infokiosków dla OzN — odpowiednie funkcje i dobra lokalizacja
Wszelkie informacyjne terminale multimedialne dedykowane przestrzeni publicznej, z której korzystają osoby o różnego typu niepełnosprawnościach, muszą posiadać dopuszczające je do użytku atesty i certyfikaty. Poświadczają one bezpieczeństwo korzystania ze sprzętu przez użytkowników o ściśle sprecyzowanych potrzebach. Nad opracowaniem oprogramowań oraz wszelkich składników konstrukcyjnych tego rodzaju urządzeń dba cały sztab specjalistów, ponieważ wiedzą oni, jak ważnym wyzwaniem dzisiejszych czasów jest podniesienie komfortu funkcjonowania OzN w przestrzeni publicznej. System komunikatów głosowych oraz klawiatury z wypustkami brajlowskimi to elementy, bez których infokioski byłyby dla osób niewidomych całkowicie bezużyteczne, a to mogłoby przyczynić się do ich społecznego wykluczenia. To samo dotyczy dogodnego ulokowania takich urządzeń w miejscach przystępnych dla osób poruszających się na wózkach lub korzystających z protez. Projektowanie przeznaczonych dla OzN terminali multimedialnych dorasta więc do rangi ważnego zagadnienia społecznego.